Stare książki to historia, którą lubię odkrywać na nowo we współczesnym świecie. Zaglądając na stronę Nitkomaniacy.pl możesz liczyć na przegląd najciekawszych pozycji z kategorii - książki rękodzielnicze. Odkrywaj je razem ze mną.

KSIĄŻKA

ŚCIEGI KRAWIECKIE. Ilustrowany przewodnik po technikach szycia i tkaninach.
  • Wydana w roku 2007
  • WYDAWNICTWO MUZA SA

Zgodnie z opisem umieszczonym na okładce jest to : "Niezastąpiony poradnik dla osób szyjących, praktyczna pomoc w posługiwaniu się wszystkimi technikami szycia ręcznego i maszynowego, od ściegów i fastrygowania poczynając, a na szwach i rodzajach kończąc."

Książka bardzo trudno dostępna a jak już się uda ją zdobyć to osiąga cenę 400 zł!
Byłam bardzo ciekawa, czy to pozycja rzeczywiście warta swojej ceny. Mój egzemplarz wypożyczyłam z biblioteki i cieszę się, że nie skusiłam się na jej zakup za TAK szaloną kwotę!

OGÓLNIE

Jest to publikacja bardzo czytelna i praktyczna, w sympatycznym formacie, ale czy warta swojej ceny "aukcyjnej"?
Oceńcie sami - wspólnie ze mną zerkając do jej wnętrza.

SPIS TREŚCI Materiał podzielony jest na kilka działów: narzędzia i przybory krawieckie, wszystko o ściegach, techniki krawieckie i ich zastosowanie, przewodnik po tkaninach. Jako zwolenniczka szycia ręcznego od razu zaznaczę, iż skupiłam się na tym co jest dla mnie ważne i wartościowe, czyli zainteresował mnie działy o narzędziach, ściegach i materiałach.

Rozdziały o narzędziach, stanowisku pracy i materiałach to moje ulubione działy w książkach omawiających różne techniki rękodzielnicze. [ Jestem miłośniczką tego rodzaju książek, posiadając ich sporą kolekcję, którą dzielę się z Wami na bieżąco publikując wpisy tu na stronie NITKOMANIACY. ] Każda osoba zajmująca się rzemiosłem wie, że dobry warsztat pracy to podstawa by miło się pracowało! I tak, w książce tej opis jest czytelny, ale mam wrażenie, że - być może oryginał został przetłumaczony przez osobę nie zajmującą się szyciem, ale opis igieł jest mało specjalistyczny i dokładny.
Spodobało mi się również użycie określenie KOŁECZEK na nasz przyrząd do prucia zwany po prostu "pruciak" lub "przecinak do prucia szwów".

Rozpoczynając dział WSZYSTKO O ŚCIEGACH w sympatyczny sposób przedstawiono sposób mocowania nitki. Korzystam z niego wielokrotnie, ponieważ dzięki niemu nie trzeba robić pętelki na końcu nitki! Uczę tego sposoby wszystkich uczestników moich warsztatów szycia ręcznego.

Omawiając podstawowe ściegi - w tym sporo ściegów ręcznych - w czytelny i zrozumiały sposób pokazano na przykład trudny szew kryty. Jako prawdziwa miłośniczka cerowania - ze zdziwieniem odkryłam, iż w publikacji został uwzględniony ścieg służący do naprawiany dziur w ubraniu, nazwany ściegiem cerowniczym.
Dział WSZYSTKO O ŚCIEGACH jest obszerny, ponieważ znalazły się w nim również ściegi maszynowe, overlokowe i ściegi i szwy ozdobne, choć w tym wypadku jest wiele innych książek, które dokładniej i atrakcyjniej przedstawiają ściegi hafciarskie.

Dział TECHNIKI KRAWIECKIE I ICH ZASTOSOWANIE to praktyczne porady dotyczące wykończeń, podłożeń, przyszywania guzików lub wszywania zamków błyskawicznych. I choć, z maszyną do szycia miałam doczynienia dawno temu, to wydaje mi się, że opisu są przygotowane w przejrzysty sposób. Choć w dzisiejszych czasach - chętniej sięgnęłabym po filmiki na YT, niż stara się "dojść" co i jak przeglądając same zdjęcia.

Materiałoznawstwo to mój konik. Jestem dotykowcem i mam wrażenie, że całe to moje szycie ręczne wzięło się właśnie z tego, że uwielbiam dotykać różnego rodzaju tkanin. W szczególności tych naturalnych. Dział PRZEWODNIK PO TKANINACH przejrzałam z dużą dokładnością. Całość dosyć obszerna została podzielona na tkaniny cienkie, średniej grubości, grube, ze streczu, dekoracyjne oraz o specjalnych właściwościach. Oczywiście nie zabrakło informacji na temat skóry, zamszu i ich imitacji.

Odkryłam etaminę, jako tkaninę "delikatną, nieco sztywną, świetnie wchłaniającą wilgoć", której głównym zastosowaniem jest zaistnieć w formie sukienki, bluzki lub letniej spódnicy. Niestety zdjęcie kawałka tkaniny jest małe i w kolorze białym, więc trudno mi ją w jakiś sposób - dopasować do moich doświadczeń dotykowych. Nie wiem nadal - co to za tkanina? Podobnie jest z materiałem zwanym "szinc", przy którym czytam "to dość sztywna tkanina bawełniana, gładka bądź wzorzysta, o gęstym splocie płóciennym i połyskliwej powierzchni uzyskanej dzięki specjalnym procesom gładzenia". Z nowości kolejno mogłabym wymieniać : dupion, krepdeszyn, gingham, tartan, baja, duchesse.

OGÓLNIE

Jest to publikacja bardzo czytelna i praktyczna, w sympatycznym formacie, ale czy warta swojej ceny "aukcyjnej"?
Oceńcie sami - wspólnie ze mną zerkając do jej wnętrza.

SPIS TREŚCI Materiał podzielony jest na kilka działów: narzędzia i przybory krawieckie, wszystko o ściegach, techniki krawieckie i ich zastosowanie, przewodnik po tkaninach. Jako zwolenniczka szycia ręcznego od razu zaznaczę, iż skupiłam się na tym co jest dla mnie ważne i wartościowe, czyli zainteresował mnie działy o narzędziach, ściegach i materiałach.

+

  • czytelne opisy z dużą ilością zdjęć
  • duża ilość i różnorodność ściegów dostosowana do różnych stopni trudności
  • sporo ciekawy "dobrych rad" przydatnych w czasie wyszywania

-

  • mało praktyczny format
  • ksiażka trudno dostępna [mój egzemplarz pochodzi z biblioteki]

Mam nadzieje, że moja recenzja książki będzie dla Ciebie pomocna. Zachęcam do pozostania ze mną i wspólnego odkrywania kolejnych interesujących propozycji wydawniczych dla osób zajmujących się rękodziełem. Śledź moje odkrycia na stronie FACEBOOK lub INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *