Szycie ręczne wycisza i uspokaja. Podążanie za igłą z nitką zmusza nasz mózg do skupienia na danej chwili. Zmartwienia i natarczywe myśli odchodzą na dalszy plan. Tak spędzony czas bliski jest idei mindfulness.

Szycie ręczne daje poczucie satysfakcji. Własnoręcznie wykonana nawet najmniejsza praca wspiera poczucie własnej wartości.

Szycie ręczne rozwija kreatywność. Każdy kawałek materiału można wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Szycie ręczne uczy dokładności i wytrwałości. Szycie ręczne jest świetnym treningiem takich cech.

Szycie ręczne przydaje się w życiu codziennym. Igła z nitką wystarczą by samodzielnie przyszyć guzik, podłożyć spodnie, naszyć kolorową aplikację.... a może nawet uchronić jakąś rzecz przed wyrzuceniem (zero waste)

Ścieg ręczny

to sposób układania nitki, przy użyciu igły, służący do połączenia ze sobą różnych materiałów. To zastosowanie podstawowe i praktyczne, można jednak przeplatanie igły i nitki wykorzystać w formie ozdobnej - jako ściegi hafciarskie. Obie umiejętności bliski są pojęciu "slow sewing", które staje się coraz bardziej popularne.

Rodzaje ściegów ręcznych
  • FASTRYGA
  • ŚCIEG ZA IGŁĄ
  • STĘBNÓWKA
  • ŚCIEG NA OKRĘTKĘ
  • ŚCIEG KRYTY
F A S T R Y G A

zwana również ściegiem przed igłą, ułatwia pracę i stabilizuje ze sobą fragmenty materiału. Umożliwia również marszczenie tkanin.

Pojedyncze ściegi mogą być tej samej długości, co odległości między nimi [mają wówczas taką samą długość po obu stronach tkaniny] lub długości mogą być różne - dłuższe [w tej sytuacji odcinki będę krótsze po lewej stronie tkaniny].

F A S T R Y G A

ułatwia pracę i stabilizuje ze sobą fragmenty materiału, dzięki czemu tkanina nie przesuwa się w trakcie wykonywania właściwego ściegu. Umożliwia również marszczenie tkanin – z łatwością uformujemy każdą falbankę za pomocą fastrygi.

Warsztaty szycia ręcznego.

Sympatyczne spotkania w gronie miłośników ręcznie wykonanych przedmiotów w trakcie których poznajemy podstawowe ściegi ręczne.