Letnia Akademia Rękodzieła i Sztuki
Łucznica 2020

Celem Letniej Akademii było:

  • wzmocnienie kompetencji kadr kultury dotyczących rękodzieła artystycznego,
  • przekazanie wiedzy na temat tworzenia pracowni edukacji artystycznych i rękodzieła w społecznościach lokalnych,
  • stworzenie przestrzeni do rozmów, spotkań, dyskusji i warsztatów wokół tematu znaczenia dziedzictwa rękodzieła artystycznego w społecznościach lokalnych.

Tak brzmi oficjalny opis wydarzenia na stronie Narodowego Centrum Kultury. Ja do tej listy dodałabym kilka dodatkowych - osiągniętych celów.

SITODRUK

Każdy uczestnik miał do wyboru cztery różne technik rękodzieła:

  • ceramika,
  • witraż,
  • wiklina,
  • sitodruk.

Ja wybrałam sitodruk.
Moim celem było wykorzystanie nadruku do organizacji warsztatów szycia ręcznego. Interesowało mnie wykorzystanie tej techniki pod kątem pracy z dziećmi - szycie maskotek, jak i spotkań z dorosłymi - zajęcia z haftu.

MIŚ
warsztaty szycia ręcznego dla dzieci

Moim założeniem było przygotować ciekawy projekt graficzny wydrukowany na tkaninie. Zadaniem dzieci byłoby zszycie ze sobą dwóch kawałków materiałów, wypełnienie misia wkładem do poduszek i zaszycie.

Ciekawa efektu końcowego zszywałam misie późnym wieczorem, by zobaczyć gotowy projekt. Wykonanym misiem cieszyłam się jak małe dziecko 🙂

Ostatecznie projekt może nie wyszedł idealnie, ale jak na pierwszą realizację pracy z sitodrukiem i tak zwaną odbitką z szablonu - uważam, że miś wyszedł całkiem ładnie!

MIŚ
warsztaty szycia ręcznego dla starszych dzieci

Kolejny wzór misia - bardziej skomplikowany w szyciu - wykorzystywany do pracy ze starszymi dziećmi i dorosłymi.
Zainspirowana książką Wycinanka ludowa Józefa Grabowskiego oparłam swój projekt na sztuce ludowej. Wykorzystując mój autorski wykrój misia rozrysowałam grafikę na poszczególnych elementach misia. Okazało się, że dopasowanie kilku kolorów na sicie do wykonywania odbitek jest trudniejsze niż by się mogło wydawać, ale udało się. Powstała kolorowa tkanina z której uszyłam pierwszego misia wykonanego w technice sitodruku!

OPASKA NA OCZY
warsztaty szycia ręcznego dla dorosłych

Projekt zakładał wykonanie opaski na oczy wypełnionej mieszanką łuski gryczanej i kwiatów lawendy. Jednak o mieszankę w/w specjałów w Łucznicy było trudno, więc prezentowana opaska została wypełniona ryżem zakupionym w lokalnym małym sklepiku. Pierwszy wzór wyszedł tak sympatycznie, że miło będzie powtórzyć wzór z atrakcyjniejszą grafiką i odpowiednim wypełnieniem. Śledźcie mój profil na Facebooku - już niedługo pojawi się wersja bardziej dopracowana!

ODKRYCIE
eckoprinting

Cudowna prowadząca pracownię sitodruku Anna Ludwicka ponad - programowo podzieliła się z nami wiedzą na temat ECKOPRONTINGU - mam wrażenie, że zrobiła to z myślą o mnie! 🙂 Od dłuższego czasu temat naturalnych barwników jest mi bliski, ale nie miałam świadomości, że można "odcisnąć" ślad z natury na tkaninie! Pamiątka w formie przepięknej sukienki pozostanie ze mną na dłużej i jestem przekonana, że do techniki ecoprintingu wrócę i będę ją rozwijać!

Pobyt w Łucznicy jest jak magia!

Świetnie wyposażone pracownie i cudowni prowadzący, wspaniali uczestnicy i czas - przeznaczony wyłącznie by działać twórczo! Przez kilka dni tracisz kontakt z rzeczywistością - brak zasięgu działa bardzo sprzyjająco 🙂 - i zatapiasz się wyłącznie w tym co kochasz.
Przez pierwsze noce nie mogłam spokojnie spać, bo w głowie miałam ogrom pomysłów. Wiedziałam, że wystarczy rano wstać i będzie można je wszystkie od razu realizować! Dla mnie BOMBA!

PODSUMOWUJĄC

Wierzę, że miejsce tworzą ludzie a ja miałam to szczęście, że trafiła mi się grupa prawdziwych artystów! Każdy inny, przez co spędzony czas bardzo ciekawy i inspirujący! Organizatorzy zadbali o nas pod każdym względem! Wieczorne spotkania pełne wartościowych treści wzbogacały nasze rozmowy. No i TO otoczenie! Jak można nie budzić się szczęśliwą z TAKIMI batikami Aleksandry Herisz za oknem