STĘBNÓWKA
Stębnówka to podstawowy ścieg do szycia ręcznego, ale również najprostszy ścieg hafciarski. To już dwa powody, by pochylić się nad nim i zapoznać się z możliwościami jakie za sobą niesie. Potrafi trwale i mocno zszyć ze sobą dwie tkaniny, ale również można go z łatwością wykorzystać do prostych haftów. Wykonany starannie, z zachowaniem równych odległości świetnie zszyje ze sobą dwa kawałki tkaniny, jak i świetnie sprawdzi się pod czas wyszywania. Możliwości jest wiele.
Jak wykonać stębnówkę?
Do wykonania stębnówkę najlepiej użyć pojedynczej nitki zakończonej supełkiem. Wkłuwamy igłę w odstępie jednej długości ściegu za nitka i wyjmujemy ja w odstępie dwóch długości ściegu przed nitka. Aby ścieg był dobrze wykonany, długości te powinny być jednakowe. Po prawej stronie przypomina ścieg maszynowy - pod warunkiem, że jest wykonany równo. Po lewej - nitka równolegle się przeplata.
Jak jest różnica pomiędzu stębnówką a ściegiem za igłą?
Stębnówka często mylona jest ze ściegiem za igłą. Zasada prowadzenia nitki jest bardzo podobna. Różnica tkwi w odległości. Przy stębnówce cofając się wkłuwamy igłę w miejsce poprzedniego wyciągnięcia nitki. Szyjąc ściegiem za igłą - cofając się wkłuwamy igłę w połowę odcinka poprzedniego ściegu.
Stębnówka jako ścieg ozdobny.
Ilość i kolor nitek.
W zależności od Waszych potrzeb stębnówkę można wykonać różną ilością nitek muliny. Różnica w ostatecznym wyglądzie jest znacząca. Punkt 1 to próbka ściegu wykonana 6 nitkami. Punkt 4 to 2 nitki muliny.
Stębnówka daje nam również świetne możliwości by ją przeplatać. W punkcie 2 i 3 kolorowa przeplatanka wykonana różną grubością nitek. Punkt 2 to dwie nitki muliny w dwóch kolorach. Punkt 3 pokazuje jak wygląda przeplatanka na stębnówce wykonanej z dwóch nitek, przeplatana 6 nitkami.
Stębnówka jako ścieg ozdobny.
Ścieg piaskowy to kilka rzędów stębnówki. Stosuje się go do wypełnienia tła i innych, drobniejszych elementów wzoru. Ścieg układany jest w formie cegiełek.
Stębnówka jako ścieg ozdobny.
Maczek - podobnie jak ścieg piaskowy służy do wypełnienia płaszczyzn, ale ze względu na technikę wykonania - ściegi są krótkie z lekko przeciągniętą nitką - pole obsypane zostaje drobnymi kropeczkami.
Film instruktażowy.
Jak wykonać stębnówkę? Krok po kroku + praktyczne jej zastosowanie.
Zobacz kanał na YT