FASTRYGA

jest najprostszym ściegiem hafciarskim. Wykorzystywany z fantazją potrafi ładnie ozdobić tkaninę.

STĘBNÓWKA

jeden z prostszych ściegów hafciarskich przypominający ścieg maszyny do szycia. Wykonany ze starannością, z wykorzystaniem grubszej nici sprawdzi się do stworzenia napisów.

SZNURECZEK

z przyjemnością wykorzystywany do haftowania łodyg kwiatowych, monogramów lub konturów.

ŁAŃCUSZEK

"pętelka goni pętelkę". Wykorzystywany do elementów owalnych i okrągłych.

ŚCIEG MARGARETKOWY

to oczka od łańcuszka, które tworzą proste, piękne kwiatki.

CHIŃSKA WĘZEŁEK

pojedynczy ścieg w kształcie wypukłej kropki.

Ściegi hafciarskie

służą od lat sztuce ozdabiania tkanin. Kiedyś kojarzone głównie ze sztuką ludową, dziś w swojej nowoczesnej odsłonie mogą na nowo zagościć w Twoim otoczeniu. Oto kilka podstawowych ściegów hafciarskich, dzięki którym rozpoczniesz swoją przygodę z haftem.

Poznaj również podstawowe ściegi do szycia ręcznego

ZOBACZ

F A S T R Y G A

zwana również ściegiem przed igłą, ułatwia pracę i stabilizuje ze sobą fragmenty materiału. Umożliwia również marszczenie tkanin.

Pojedyncze ściegi mogą być tej samej długości, co odległości między nimi [mają wówczas taką samą długość po obu stronach tkaniny] lub długości mogą być różne - dłuższe [w tej sytuacji odcinki będę krótsze po lewej stronie tkaniny].

Fastryga w formie ozdobnej ciekawie prezentuje się, gdy ułożymy ścieg w równoległych rzędach. To charakterystyczny sposób wykorzystywany w technice boro, o której z pewnością kiedyś opowiem więcej.

S T Ę B N Ó W K A

to najpopularniejszy ścieg za igłą. Na prawej stronie tkaniny przypomina ścieg maszynowy.

Igłę wkłuwa się w miejsce zakończenia poprzedniego ściegu. Aby ścieg był dobrze wykonany, odległości pomiędzy ściegami powinny być jednakowe. Między ściegami nie ma odstępów.

Stębnówka wykorzystywana jest do szycia ręcznego. Wykonana z dużą starannością świetnie sprawdza się również w haftach. Sprawdza się przy haftowaniu konturów i napisów.

S Z N U R E C Z E K

wkłuwamy igłę w odległości pół ściegu nad lub pod poprzednim ściegiem i wyjmujemy igłę w miejscu, w którym poprzednio wykonaliśmy ścieg. Pamiętajmy, by skręt nitki układał się w tym samym kierunku.

Jeśli chcemy, aby ścieg był szerszy, nachylamy igłę pod większym kątem.

Ważne, aby zachować ładny owal na zakrzywionych liniach ścieg powinien być drobny.

Ł A Ń C U S Z E K

tworzą oczka-pętelki przy czym każde następne wychodzi z poprzedniego tworząc w efekcie rodzaj łańcucha. Łańcuszek można urozmaicić tworząc różnej wielkości i o różnym kształcie pętelki.

Chętnie skorzystasz z niego haftując elementy owalne lub okrągłe. Są zwolennicy tego ściegu, którzy posługując się wyłącznie tym ściegiem tworzą swoje dzieła.

Ciekawostką jest fakt, iż łańcuszek z powodzeniem możemy użyć do zszywania dzianin, ponieważ jest on elastyczny.

ŚCIEG M A R G A R E T K O W Y

tworzy się z pojedynczych oczek łańcuszka przytrzymywanych jednym małym ściegiem.

Ściegiem margaretkowym haftuje się najczęściej wzory imitujące kwiatki. Świetnie sprawdza się do tworzenie gałązek lawendy!

Dobra rada, by nie wykonywać ściegu zbyt ciasno. Pozwól pętelkom pozostać puszystymi i okrągłymi.

CHIŃSKI WĘZEŁEK

po umocowaniu nitki w wybranym miejscu igłę okręca się nitką raz lub kilka razy. Następnie przytrzymując palcem okręconą na igle nitkę wkłuwa się igłę w materiał i przeciąga ją.Igła przechodzi przez nawinięte nią nitki tworząc z nich węzełek.

Z długich węzełków można wykonać bardzo ładne wzory kwiatów, w tym popularny wzór róży.

Warsztaty szycia ręcznego.

Sympatyczne spotkania w gronie miłośników ręcznie wykonanych przedmiotów w trakcie których poznajemy podstawowe ściegi ręczne.