Stare książki to historia, którą lubię odkrywać na nowo we współczesnym świecie. Zaglądając na stronę Nitkomaniacy.pl możesz liczyć na przegląd najciekawszych pozycji z kategorii - książki rękodzielnicze. Odkrywaj je razem ze mną.

KSIĄŻKA

ŚCIEGI KRAWIECKIE. Ilustrowany przewodnik po technikach szycia i tkaninach.
  • Wydana w roku 2007
  • WYDAWNICTWO MUZA SA

Zgodnie z opisem umieszczonym na okładce jest to : "Niezastąpiony poradnik dla osób szyjących, praktyczna pomoc w posługiwaniu się wszystkimi technikami szycia ręcznego i maszynowego, od ściegów i fastrygowania poczynając, a na szwach i rodzajach kończąc."

Książka bardzo trudno dostępna a jak już się uda ją zdobyć to osiąga cenę 400 zł!
Byłam bardzo ciekawa, czy to pozycja rzeczywiście warta swojej ceny. Mój egzemplarz wypożyczyłam z biblioteki i cieszę się, że nie skusiłam się na jej zakup za TAK szaloną kwotę!

OGÓLNIE

Jest to publikacja bardzo czytelna i praktyczna, w sympatycznym formacie, ale czy warta swojej ceny "aukcyjnej"?
Oceńcie sami - wspólnie ze mną zerkając do jej wnętrza.

SPIS TREŚCI Materiał podzielony jest na kilka działów: narzędzia i przybory krawieckie, wszystko o ściegach, techniki krawieckie i ich zastosowanie, przewodnik po tkaninach. Jako zwolenniczka szycia ręcznego od razu zaznaczę, iż skupiłam się na tym co jest dla mnie ważne i wartościowe, czyli zainteresował mnie działy o narzędziach, ściegach i materiałach.

Rozdziały o narzędziach, stanowisku pracy i materiałach to moje ulubione działy w książkach omawiających różne techniki rękodzielnicze. [ Jestem miłośniczką tego rodzaju książek, posiadając ich sporą kolekcję, którą dzielę się z Wami na bieżąco publikując wpisy tu na stronie NITKOMANIACY. ] Każda osoba zajmująca się rzemiosłem wie, że dobry warsztat pracy to podstawa by miło się pracowało! I tak, w książce tej opis jest czytelny, ale mam wrażenie, że - być może oryginał został przetłumaczony przez osobę nie zajmującą się szyciem, ale opis igieł jest mało specjalistyczny i dokładny.
Spodobało mi się również użycie określenie KOŁECZEK na nasz przyrząd do prucia zwany po prostu "pruciak" lub "przecinak do prucia szwów".

Rozpoczynając dział WSZYSTKO O ŚCIEGACH w sympatyczny sposób przedstawiono sposób mocowania nitki. Korzystam z niego wielokrotnie, ponieważ dzięki niemu nie trzeba robić pętelki na końcu nitki! Uczę tego sposoby wszystkich uczestników moich warsztatów szycia ręcznego.

Omawiając podstawowe ściegi - w tym sporo ściegów ręcznych - w czytelny i zrozumiały sposób pokazano na przykład trudny szew kryty. Jako prawdziwa miłośniczka cerowania - ze zdziwieniem odkryłam, iż w publikacji został uwzględniony ścieg służący do naprawiany dziur w ubraniu, nazwany ściegiem cerowniczym.
Dział WSZYSTKO O ŚCIEGACH jest obszerny, ponieważ znalazły się w nim również ściegi maszynowe, overlokowe i ściegi i szwy ozdobne, choć w tym wypadku jest wiele innych książek, które dokładniej i atrakcyjniej przedstawiają ściegi hafciarskie.

Dział TECHNIKI KRAWIECKIE I ICH ZASTOSOWANIE to praktyczne porady dotyczące wykończeń, podłożeń, przyszywania guzików lub wszywania zamków błyskawicznych. I choć, z maszyną do szycia miałam doczynienia dawno temu, to wydaje mi się, że opisu są przygotowane w przejrzysty sposób. Choć w dzisiejszych czasach - chętniej sięgnęłabym po filmiki na YT, niż stara się "dojść" co i jak przeglądając same zdjęcia.

Materiałoznawstwo to mój konik. Jestem dotykowcem i mam wrażenie, że całe to moje szycie ręczne wzięło się właśnie z tego, że uwielbiam dotykać różnego rodzaju tkanin. W szczególności tych naturalnych. Dział PRZEWODNIK PO TKANINACH przejrzałam z dużą dokładnością. Całość dosyć obszerna została podzielona na tkaniny cienkie, średniej grubości, grube, ze streczu, dekoracyjne oraz o specjalnych właściwościach. Oczywiście nie zabrakło informacji na temat skóry, zamszu i ich imitacji.

Odkryłam etaminę, jako tkaninę "delikatną, nieco sztywną, świetnie wchłaniającą wilgoć", której głównym zastosowaniem jest zaistnieć w formie sukienki, bluzki lub letniej spódnicy. Niestety zdjęcie kawałka tkaniny jest małe i w kolorze białym, więc trudno mi ją w jakiś sposób - dopasować do moich doświadczeń dotykowych. Nie wiem nadal - co to za tkanina? Podobnie jest z materiałem zwanym "szinc", przy którym czytam "to dość sztywna tkanina bawełniana, gładka bądź wzorzysta, o gęstym splocie płóciennym i połyskliwej powierzchni uzyskanej dzięki specjalnym procesom gładzenia". Z nowości kolejno mogłabym wymieniać : dupion, krepdeszyn, gingham, tartan, baja, duchesse.

OGÓLNIE

Jest to publikacja bardzo czytelna i praktyczna, w sympatycznym formacie, ale czy warta swojej ceny "aukcyjnej"?
Oceńcie sami - wspólnie ze mną zerkając do jej wnętrza.

SPIS TREŚCI Materiał podzielony jest na kilka działów: narzędzia i przybory krawieckie, wszystko o ściegach, techniki krawieckie i ich zastosowanie, przewodnik po tkaninach. Jako zwolenniczka szycia ręcznego od razu zaznaczę, iż skupiłam się na tym co jest dla mnie ważne i wartościowe, czyli zainteresował mnie działy o narzędziach, ściegach i materiałach.

+

  • czytelne opisy z dużą ilością zdjęć
  • duża ilość i różnorodność ściegów dostosowana do różnych stopni trudności
  • sporo ciekawy "dobrych rad" przydatnych w czasie wyszywania

-

  • mało praktyczny format
  • ksiażka trudno dostępna [mój egzemplarz pochodzi z biblioteki]

Mam nadzieje, że moja recenzja książki będzie dla Ciebie pomocna. Zachęcam do pozostania ze mną i wspólnego odkrywania kolejnych interesujących propozycji wydawniczych dla osób zajmujących się rękodziełem. Śledź moje odkrycia na stronie FACEBOOK lub INSTAGRAM