Japońska sztuka cerowania Boro i Sashiko

Zachęcamy do udziału w spotkaniu w czasie którego, zgodnie z japońską filozofią “mottainai”( japoński :もったいないor勿体無い), która wyraża ubolewanie nad stratą lub zmarnowaniem czegoś - nauczysz się naprawiać i ozdabiać tkaniny [ubrania] wykorzystując japońską technikę Boro i Sashiko.

Boro i Sashiko to sztuka łatania i cerowania odzieży, której głównym założeniem jest naprawa odzieży podkreślając ten proces widocznymi ściegiem, określanym jako fastryga. W ten sposób przedłużamy trwałość naszych ubrań wzmacnjaniąc i ozdabiając tkaninę, ale również podkreślamy proces naprawczy.

Technikę Boro zaczęto stosować w XVII - wiecznej Japonii. Kobiety z ubogich, wiejskich społeczności naprawiały znoszoną odzież - naszywając kolejne warstwy bawełny w formie łat. Dzięki temu ubrania stawały się nie tylko bardziej wytrzymałe, ale również cieplejsze. Z czasem przekształciły akt naprawiania w sztukę dekoracyjnego haftu Sashiko [ (jap. 刺し子) "drobne wkłucia" ]

W tworzeniu sashiko wykorzystuje się głównie wzory geometryczne, które dzielą się na dwa główne style:*

moyō-zashi, w którym wzory tworzone są długimi liniami fastryg;
hitome-zashi, gdzie wzór tworzony jest z prostopadłych do siebie fastryg, równomiernie rozmieszczonych i równej wielkości.

* Wikipedia.

Czas trwania: 2-4 godziny.

W czasie trwania warsztatów poznasz i zdobędziesz praktyczną wiedzę na temat:
- hatamusubi (旗の結び目) [węzeł tkacki] to metoda wiązania ze sobą nici pozwalająca zachować jej oszczędność i zapewniająca trwałe wiązanie kończącej się nitki z nową

Warsztaty