HAFT CZARNĄ NITKĄ Z URZECZA

Kolekcja odzieży.

"Haft czarną nitką z Urzecza" to wyjątkowy projekt, który połączy to co było z tym co jest. Wspólnie z młodzieżą, mieszkającą w dzielnicy Wawer, będziemy tworzyć kolekcję ubrań i dodatków inspirowanych haftem
urzeczańskim. Haft z nadwiślanego Urzecza był elementem stroju
wilanowskiego. Charakteryzował się użyciem ciemnej nitki i prostego
ściegu zwanego łańcuszkiem. Ta technika i wzory o motywach kwiatowych staną się dla nas inspiracją, by odnowić odzież, którą mamy w szafach. Czas spędzony z igłą i nitką pobudzi kreatywność i radość tworzenia.

Projekt "Haft czarną nitką z Urzecza" realizowany jest w ramach programu INICJATYWY SĄSIEDZKIE, którego operatorem jest Fundacja Stocznia oraz jest finansowany przez m. st. Warszawa.

Kilka słów o osobach tworzących projekt:

Joanna

Plastyk i projektant z Fundacji Nitkomaniacy. Miłośniczka ściegów ręcznych i czasu spędzanego z igłą i nitką.

Dorota

Polonistka, animatorka kultury, książkolubna i kochająca rękodzieło.

Aleksandra

Dyrektorka Wawerskiej Szkoły Realnej. Osoba otwarta na ciekawe inicjatywy angażujące młodzież.

Pierwsze Warsztaty

Nasz projekt rozpoczął się od spotkania z Depozytariuszkami Haftu Urzeczańskiego

Dzięki uprzejmości Pani Grażyny ze Stowarzyszenie Binduga udało nam się bliżej poznać haft.

Publikacja

Dzięki Pani Grażynie otrzymałyśmy kilka publikacji na temat haftu. Publikacje wydane dzięki finansowaniu Samorządu Województwa Mazowieckiego bardzo się nam przydały. Dziekujemy.

Proces Twórczy

Kilka wspólnych spotkań i wiele, wiele godzin samodzielnej pracy.

Julia

Kila słów podsumowań projektu :
Projekt był dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. Uważam, że bardzo się rozwinęłam podczas jego trwania - i w hafcie i makijażowo. Z haftem nie miałam przedtem nic wspólnego i szczerze na początku byłam dość sceptycznie nastawiona, ale koniec końców mega mi się spodobało! Ciesze się, że podczas tej współpracy wszyscy mieliśmy ze sobą więź i świetną atmosferę :))

Daria

Kila słów podsumowań projektu :
...

Lena

Kila słów podsumowań projektu :
Lena Michalska
Bardzo się cieszę, że razem z dziewczynami miałyśmy okazję wziąć udział w projekcie i trochę „odczarować” haft, który większości pewnie kojarzy się z czymś z dawnych czasów. Świetnie było się spotkać i razem tworzyć, choć nie obyło się też bez lekkich kryzysów😉 Mam nadzieję, że nie jest to nasz ostatni raz i do zobaczenia!

Inga

Kila słów podsumowań projektu :
Najpierw na pierwszych zajęciach myślałam że haft nie jest dla mnie i że nie dam rady go skończyć ,ale wystarczyło kilka prób i bardzo mi się spodobało . Dziękuje za ten projekt , dzięki niemu mogłam nauczyć się i spróbować czegoś zupełnie dla mnie nowego.

Sesja Fotograficzna

Wielki finał, czyli profesjonalna sesja fotograficzna. Fantastyczna ekipa z Amina Ksiezopolska i i Arek Obszyński

Jako tło do zdjęć wybraliśmy Klubokawiarnia Stacja Falenica. Dziękuje za wyjątkową gościnność. Było nam bardzo miło.

Zobacz Wielki Finał naszego projektu:

GALERIA "Haft czarną nitką z Urzecza"

Dorota

Kilka słów podsumowań projektu :
Haft urzeczański i nastolatki? Czy to dobry pomysł? Joanna lubi takie wyzwania. Trochę marudzenia, poplątane nitki, poprawki, prucie i od nowa... Dziewczyny z Wawerskiej Szkoły Realnej i nie tylko... - kreatywne, pracowite, cierpliwe i co powstało? Efekt wow:) Ciuchy z szafy jak nowe, sesja zdjęciowa profesjonalna. One i pomysłodawczyni przepiękne. Dziękuję Joanno za ten projekt.