FASTRYGA

zwana równiż ściegiem przed igłą * należy do grupy ściegów ręcznych łączonych. Stosowana najczęściej do szybkiego łączenia ze sobą dwóch tkanin. Ułatwia pracę i stabilizuje ze sobą fragmenty materiału. Ze względu na swój charakter - ścieg jest w bardzo szybki sposób usunąć - fastryga używana jako ścieg tymczasowy.

Fastryga to najczęściej używany i lubiany ścieg przez dzieci, dlatego prawdo podobnie starsi czytelnicy #nitkomaniacy - rozpoczynali swoją przygodę od fastrygi.

Jaka jest różnica pomiędzy ściegiem przed igłą a fastrygą?
"Diabeł tkwi w szczegółach" Ścieg przed igłą to małe odcinki wykonane blisko siebie. Dłuższe odcinki to fastryga.

Poznaj inne ściegi ręczne!

  • FASTRYGA
  • STĘBNÓWKA
  • ŚCIEG NA OKRĘTKĘ
  • ŚCIEG KRYTY

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Logo Stypendium Ministerstwa Kultury

Jak wykonać fastrygę?

Do wykonania fastrygi najlepiej użyć pojedynczej nitki zakończonej supełkiem. Rozpoczynamy szycie od prawej strony wbijając się w tkaninę od góry. Wkłuwamy igłę z nitką w tkaninę i przeciągamy ją w górę i w dół.

Odległości.

Pojedyncze ściegi mogą być tej samej długości, co odległości między nimi [mają wówczas taką samą długość po obu stronach tkaniny] lub długości mogą być różne, np dłuższe [w tej sytuacji odcinki będę krótsze po lewej stronie tkaniny].

W brytyjskim nazewnictwie występują określenia - running stitch (ścieg prowadzony ciasno, krótkie szwy) oraz basting stitch ( ścieg prowadzony luźniej, dłuższe szwy).

Dodatkowe zastosowanie.

Fastryga przydaje się również przy pikowaniu i marszczeniu tkanin. Można fastrygę również wykorzystać do przyszycia aplikacji. Fastryga również uratuje nas, gdy zechcemy "na szybko" podłożyć nogawkę lub rękaw.

Ciekawostka.

Japończycy używają fastrygi do łatania dziur i ocieplania ubrań. Metoda ta zwiana "boro" umożliwia przedłużenie trwałości używanej odzieży oraz zwiększenie grubości materiału, czyli np ociepleniu. Ja użyłam fastrygowania tworząc kawałek materiału, który wykorzystałam do stworzenie piórnika. Piórnik jest przez to bardzo wytrzymały u trwały!

Jeżeli podoba Ci się zastosowanie fastrygi do pikowania tkanin zachęcam do uszycia ręcznie etui na telefon.

Bezpłatne warsztaty ON-LINIE

Sympatyczne spotkania w gronie miłośników ręcznie wykonanych przedmiotów w trakcie których poznajemy podstawowe ściegi ręczne, hafciarskie i cerownicze.

ZOBACZ