Sielskie Życie

Wpis na temat Nitkomaniaczki opublikowany na stronie Facebook miesięcznika Sielskie życie.

Sielskie życie.

Publikacja 20 października.

Dziś w naszym młodziutkim cyklu #SIELSKARZECZ śliczne, miękkie rzeczy szyte ręcznie przez Panią Joannę. Od pierwszej ręcznie przyszytej łapki pewnemu misiowi szycie ręczne stało się dla Pani Joanny bardzo ważną częścią życia. „W mojej rodzinie od pokoleń kobiety szyły ręcznie, haftowały i szydełkowały. Ponad dziesięć lat temu i ja zrozumiałam, że w igle i nitce można odnaleźć spokój. Przypadek sprawił, że natrafiłam na misia bez jednej łapki - postanowiłam ręcznie doszyć rączkę. Miś się spodobał mojemu synowi a ja „przepadłam”… i uszyłam kolegę dla naszego misia. I tak ręcznie stworzyłam świat Szmacianych Misiów Szmaciane Misie, który nadal mi towarzyszy. Tak zaczęła się moja historia z szyciem ręcznym. Z czasem zaczęłam szyć i inne rzeczy - drobne dekoracyjne przedmioty, biżuterię z tkanin i akcesoria.”

Pani Joanna pracowała przez lata w firmach odzieżowych i bardzo zależało jej, aby wykorzystywać skrawki lub materiały z odzysku. " Podążanie za igłą z nitką dawało mi dużo satysfakcji, wyciszało moje rozbiegane myśli - postanowiłam więc podzielić się moim sposobem na "tu i teraz". Zaczęłam organizować warsztaty szycia ręcznego proponując rożne atrakcyjne wzory. Wiele osób chętnie wracało na organizowane przez mnie spotkania. Zrozumiałam, że szycie jest pretekstem do spotkania, bycia razem, rozmowy i uśmiechów. To mnie zmotywowało i cały czas motywuje do działania i propagowania najstarszego i najtańszego rzemiosła."

Stypendium Ministerstwa #kulturawsieci - pozwoliło Pani Joannie na aktywne działanie w Internecie. Są warsztaty on-linie, profil na You Tube, coraz częściej odwiedzana strona Nitkomaniacy - z dnia na dzień zainteresowanych przybywa. „W listopadzie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia więc i Szmaciane Misie świętują - czyli spotykamy się i szyjemy razem misie. Grudzień to czas ręcznie szytych ozdób choinkowych . Tu dzieje się prawdziwa świąteczna magia. Ręcznie przygotowane ozdoby świąteczne to wyjątkowe prezenty dla najbliższych. Chciałabym udostępnić atrakcyjny wzór do szycia wspólnego - będzie to wyszywane serce. Udało mi się zdobyć fantastyczne nagrody od polskiej fabryki Ariadna i będzie KONKURS na świąteczne, haftowane serduszko! Kolejna słabością moją są makatki kuchenne - to plan na przyszły rok.

Igła z nitką kojarzą Pani Joannie się ze spokojem, świadomością chwili obecnej i z czasem spędzanym ze sobą, a podczas warsztatów z drugim człowiekiem. "Warto po prostu pobyć z kimś i coś wspólnie zrobić." - mówi Pani Joanna. "Od kilku lat prowadzę zajęcia i zaobserwowałam pewien schemat. Na początku euforia - mnóstwo kolorowych skrawków materiałów, atrakcyjny wzór do szycia, rozmowy, śmiech ... a potem CISZA. Siedzimy tak z igłą i nitką w tej ciszy i po prostu jesteśmy razem. To mój ulubiony moment, nie tylko mój - uczestniczki też tę chwilę wspominają jako coś wyjątkowego. Dla mnie to magia. Magia dla której nie mogę przestać łapać za igłę z nitką."- opowiada Pani Joanna.

Co jest wyjątkowego w szyciu ręcznym?
Pani Joanna odpowiedziała tak:

  • Szycie ręczne wycisza i uspokaja. Podążanie za igłą z nitką zmusza nasz mózg do skupienia na danej chwili. Zmartwienia i natarczywe myśli odchodzą na dalszy plan.
  • Szycie ręczne daje poczucie satysfakcji. Własnoręcznie wykonana nawet najmniejsza praca wspiera poczucie własnej wartości.
  • Szycie ręczne rozwija kreatywność. Każdy kawałek materiału można wykorzystać na wiele różnych sposobów.
  • Szycie ręczne uczy dokładności i wytrwałości. Szycie ręczne jest świetnym treningiem takich cech.
  • Szycie ręczne przydaje się w życiu codziennym. Igła z nitką wystarczą by samodzielnie przyszyć guzik, podłożyć spodnie, naszyć kolorową aplikację.... a może nawet uchronić jakąś rzecz przed wyrzuceniem.