Jak szyć ręcznie?

kilka dobrych rad

Od ponad kilkunastu lat zajmuje się szyciem ręcznym. Na początku było to szycie maskotek dla dzieci SZMACIANE MISIE a od ponad pięciu lat szyje wspólnie z Wami organizując warsztaty szycia ręcznego. Od dwóch lat prowadzę stronę Nitkomaniacy, by wspierać Was w szyciu ręcznym, dzielić się swoim doświadczeniem i zachęcać do spędzania wolnego czasu z igłą i nitką. To umiejętność, która jest nie tylko przyjemna, ale również praktyczna. Dziś chciałam się z Wami podzielić moimi radami, by szycie ręczne było przyjemniejsze.

IGŁA

Ostra z gładką główką.
Nie oszczędzaj na igle! Dobra igła to połowa sukcesu. Z czasem, szyjąc ręcznie dowiesz się która igła w dłoniach leży Ci najlepiej? Krótka, czy długa?

NITKA

Dobrej jakości.
Warto zaopatrzyć się w nitki dobrej jakości. Taka która jest gładka i wytrzymała. Nie chciałabym wskazywać konkretnej marki, ale na przykład nici sprowadzone z Aliexpress są matowe, o nie równym splocie i często się przerywają w czasie pracy.

NITKA

Nie zbyt długa.
Szyjąc ręcznie lepiej przygotować sobie nitkę nie zbyt długą. Idealna długość to odległość od dłoni do łokcia. Długa nić ma tendencję do supełkowania się w czasie pracy. Lepiej uniknąć supełków!

ILOŚĆ NITKI

Szyjemy ręcznie pojedynczą nitką.
Uwierz mi, ścieg wykonany pojedynczą nitką jest znacznie ładniejszy. Pojedyncza nitka się ładnie układa przez co Twój ścieg będzie wyglądał atrakcyjnie.

NOŻYCZKI

Ostre.
Ładne czy brzydkie, nie ma to znaczenia. Ważne by były ostre i wygodnie układały się w Twoich dłoniach.

NAWLEKANIE IGŁY

Masz kłopot wesprzyj się!
Obecnie dostępnych jest wiele różnych "nawlekaczy", które ułatwiają życie szyjącym. Mam swój ulubiony nawlekacz i gdy zdarza mi się "walczyć" z igłą i nitką sięgam po niego z przyjemnością.

TKANINY

Naturalne.
Szyje ręcznie od wielu lat i wiem, że każda tkanina ze sztucznym dodatkiem to mniejsza przyjemność szycia. Oczywiście to moja osobista ocena, ale wydaje mi się, że tkaniny ze sztucznym składnikiem "nie współpracują" z osobą szyjącą tak dobrze jak te o naturalnym składzie.

SUPEŁEK

Nie walcz z nim!
Supełek pojawi się z pewnością i nie należy z nim walczyć. Należy podejść do każdego supełka z dużą cierpliwością i sympatią. Wiem to trudne! Najważniejsze to nie ciągnąć nitki, tylko delikatnie starać się "rozluźnić" splątane nici.

CZAS

Daj sobie czas na szycie ręczne.
Szycie ręczne to nie te same emocje co szybka jazda samochodem. Tu nic nie dzieje się szybko! Bierzesz igłę z nitką w dłoń pamiętaj, by zwolnić tempo. Ustabilizować oddech. Zająć wygodną pozycję i po prostu trwać w tak zwanym "tu i teraz".