Jak szyć ręcznie?

9 WSKAZÓWEK w formie dobrych rad

Jak szyć ręcznie? Wystarczy nawlec igłą nitką i spróbować. Wystarczy kilka podstawowych ściegów, by rozpocząć swoją przygodę z szyciem ręcznym. Jako jedna z najstarszych rzemieślniczych technik nie może to być czynność skomplikowana, prawda? 9 wskazówek w formie dobrych rad to moje podpowiedzi dla Was jak umilić sobie czas z igłą i nitką.
Zajmuje się szyciem ręcznym od ponad dziesięciu lat. Na początku szyłam ręcznie misie w starym, retro stylu. Z czasem zaczęłam projektować i szyć inne drobne wzory, tak by móc szyć wspólnie z Wami. Dziś dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem w czasie warsztatów szycia ręcznego.

IGŁA

Ostra z gładką główką.
Nie oszczędzaj na igle! Dobra igła to połowa sukcesu. Z czasem, szyjąc ręcznie dowiesz się która igła w dłoniach leży Ci najlepiej? Krótka, czy długa?

NITKA

Dobrej jakości.
Warto zaopatrzyć się w nitki dobrej jakości. Taka która jest gładka i wytrzymała. Nie chciałabym wskazywać konkretnej marki, ale na przykład nici sprowadzone z Aliexpress są matowe, o nie równym splocie i często się przerywają w czasie pracy.

NITKA

Nie zbyt długa.
Szyjąc ręcznie lepiej przygotować sobie nitkę nie zbyt długą. Idealna długość to odległość od dłoni do łokcia. Długa nić ma tendencję do supełkowania się w czasie pracy. Lepiej uniknąć supełków!

ILOŚĆ NITEK

Szyjemy ręcznie pojedynczą nitką.
Uwierz mi, ścieg wykonany pojedynczą nitką jest znacznie ładniejszy. Pojedyncza nitka się ładnie układa przez co Twój ścieg będzie wyglądał atrakcyjnie.

NOŻYCZKI

Ostre.
Ładne czy brzydkie, nie ma to znaczenia. Ważne by były ostre i wygodnie układały się w Twoich dłoniach.

NAWLEKANIE IGŁY

Masz kłopot wesprzyj się!
Obecnie dostępnych jest wiele różnych "nawlekaczy", które ułatwiają życie szyjącym. Mam swój ulubiony nawlekacz i gdy zdarza mi się "walczyć" z igłą i nitką sięgam po niego z przyjemnością.

TKANINY

Naturalne.
Szyje ręcznie od wielu lat i wiem, że każda tkanina ze sztucznym dodatkiem to mniejsza przyjemność szycia. Oczywiście to moja osobista ocena, ale wydaje mi się, że tkaniny ze sztucznym składnikiem "nie współpracują" z osobą szyjącą tak dobrze jak te o naturalnym składzie.

SUPEŁEK

Nie walcz z nim!
Supełek pojawi się z pewnością i nie należy z nim walczyć. Należy podejść do każdego supełka z dużą cierpliwością i sympatią. Wiem to trudne! Najważniejsze to nie ciągnąć nitki, tylko delikatnie starać się "rozluźnić" splątane nici.

CZAS

Daj sobie czas na szycie ręczne.
Szycie ręczne to nie te same emocje co szybka jazda samochodem. Tu nic nie dzieje się szybko! Bierzesz igłę z nitką w dłoń pamiętaj, by zwolnić tempo. Ustabilizować oddech. Zająć wygodną pozycję i po prostu trwać w tak zwanym "tu i teraz".