Jak szyć ręcznie?

9 WSKAZÓWEK w formie dobrych rad

Jak szyć ręcznie? Wystarczy nawlec igłą nitką i spróbować. Wystarczy kilka podstawowych ściegów, by rozpocząć swoją przygodę z szyciem ręcznym. Jako jedna z najstarszych rzemieślniczych technik nie może to być czynność skomplikowana, prawda? 9 wskazówek w formie dobrych rad to moje podpowiedzi dla Was jak umilić sobie czas z igłą i nitką.
Zajmuje się szyciem ręcznym od ponad dziesięciu lat. Na początku szyłam ręcznie misie w starym, retro stylu. Z czasem zaczęłam projektować i szyć inne drobne wzory, tak by móc szyć wspólnie z Wami. Dziś dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem w czasie warsztatów szycia ręcznego.

IGŁA

Ostra z gładką główką.
< style="text-align: center;">Nie oszczędzaj na igle! Dobra igła to połowa sukcesu. Z czasem, szyjąc ręcznie dowiesz się która igła w dłoniach leży Ci najlepiej? Krótka, czy długa?

NITKA

Dobrej jakości.
< style="text-align: center;">Warto zaopatrzyć się w nitki dobrej jakości. Taka która jest gładka i wytrzymała. Nie chciałabym wskazywać konkretnej marki, ale na przykład nici sprowadzone z Aliexpress są matowe, o nie równym splocie i często się przerywają w czasie pracy.

NITKA

Nie zbyt długa.
< style="text-align: center;">Szyjąc ręcznie lepiej przygotować sobie nitkę nie zbyt długą. Idealna długość to odległość od dłoni do łokcia. Długa nić ma tendencję do supełkowania się w czasie pracy. Lepiej uniknąć supełków!

ILOŚĆ NITEK

Szyjemy ręcznie pojedynczą nitką.
< style="text-align: center;">Uwierz mi, ścieg wykonany pojedynczą nitką jest znacznie ładniejszy. Pojedyncza nitka się ładnie układa przez co Twój ścieg będzie wyglądał atrakcyjnie.

NOŻYCZKI

Ostre.
< style="text-align: center;">Ładne czy brzydkie, nie ma to znaczenia. Ważne by były ostre i wygodnie układały się w Twoich dłoniach.

NAWLEKANIE IGŁY

Masz kłopot wesprzyj się!
< style="text-align: center;">Obecnie dostępnych jest wiele różnych "nawlekaczy", które ułatwiają życie szyjącym. Mam swój ulubiony nawlekacz i gdy zdarza mi się "walczyć" z igłą i nitką sięgam po niego z przyjemnością.

TKANINY

Naturalne.
< style="text-align: center;">Szyje ręcznie od wielu lat i wiem, że każda tkanina ze sztucznym dodatkiem to mniejsza przyjemność szycia. Oczywiście to moja osobista ocena, ale wydaje mi się, że tkaniny ze sztucznym składnikiem "nie współpracują" z osobą szyjącą tak dobrze jak te o naturalnym składzie.

SUPEŁEK

Nie walcz z nim!
< style="text-align: center;">Supełek pojawi się z pewnością i nie należy z nim walczyć. Należy podejść do każdego supełka z dużą cierpliwością i sympatią. Wiem to trudne! Najważniejsze to nie ciągnąć nitki, tylko delikatnie starać się "rozluźnić" splątane nici.

CZAS

Daj sobie czas na szycie ręczne.
< style="text-align: center;">Szycie ręczne to nie te same emocje co szybka jazda samochodem. Tu nic nie dzieje się szybko! Bierzesz igłę z nitką w dłoń pamiętaj, by zwolnić tempo. Ustabilizować oddech. Zająć wygodną pozycję i po prostu trwać w tak zwanym "tu i teraz".