HAFT WILANOWSKI Z URZECZA

Prezentowana kolekcja to efekt kilkuletniej pracy Joanny Michalskiej "Nitkomaniaczki" – animatorki kultury i pasjonatki haftu. Projekty powstały w ramach różnych działań twórczych inspirowanych haftem wilanowskim z regionu Urzecza.

Kolekcja odzieży obejmuje przede wszystkim ubrania pochodzące z domowej szafy, którym haft nadaje nowe życie. Dzięki technice upcyklingu klasyczne elementy garderoby zyskują świeżość i unikalny charakter. Każdy haft to autorski akcent, który łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do mody zrównoważonej.

Dodatki powstają głównie z resztek tkanin pochodzących z przerabianej odzieży. Są to drobne, ale wyraziste elementy – woreczki, portmonetki, torby, biżuteria – tworzone z myślą o jak najlepszym wykorzystaniu materiałów.

W galerii można również zobaczyć projekty stworzone specjalnie dla znajomych Joanny, często dopasowane do ich osobowości lub okazji. Każda rzecz to opowieść – o człowieku, o miejscu i o pasji do nici.

Urzecze (Łurzyce, Urzyce) – historyczny podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.*

Haft wilanowski z nadwiślanego Urzecza charakteryzuje się przede wszystkim kolorem i ściegiem. Wszystkie wzory wyszywane są czarną nitką i tylko jednym ściegiem, popularnie zwanym łańcuszkiem. Haft wilanowski występował przede wszystkim na przyramkach, mankietach lub falbankach kobiecych koszul. Wyszywano wzory o motywach roślinnych, często ułożonych w symetryczne układy. W formie bardziej rozbudowanej, określanej jako "drzewo życia" haft pojawiał się na chustach.

* Żródło WIKIPEDIA

* zdjęcie powyżej - strój z wystawy stałej w Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

FARBOWANA KOSZULA

Bawełniana koszula farbowana barwnikiem do tkanin z przeskalowanym wzorem pochodzącym z tzw. "drzewa życia"

KOLCZYKI

Kolczyki wyszywane na starym, białym skrawku prześcieradła bawełnianego.

PORTMONETKA

Lniana portmonetka zamykana na bigiel. Len pozyskany ze starych damskich spodni. Wzór kwiatowy.

KOSZULA MĘSKA

Lniana koszula męska dla Adama.
Wzór to fragment z tzw. "drzewa życia"