
HAFT WILANOWSKI Z URZECZA
Prezentowana kolekcja to efekt kilkuletniej pracy Joanny Michalskiej "Nitkomaniaczki" – animatorki kultury i pasjonatki haftu. Projekty powstały w ramach różnych działań twórczych inspirowanych haftem wilanowskim z regionu Urzecza.
Kolekcja odzieży obejmuje przede wszystkim ubrania pochodzące z domowej szafy, którym haft nadaje nowe życie. Dzięki technice upcyklingu klasyczne elementy garderoby zyskują świeżość i unikalny charakter. Każdy haft to autorski akcent, który łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do mody zrównoważonej.
Dodatki powstają głównie z resztek tkanin pochodzących z przerabianej odzieży. Są to drobne, ale wyraziste elementy – woreczki, portmonetki, torby, biżuteria – tworzone z myślą o jak najlepszym wykorzystaniu materiałów.
W galerii można również zobaczyć projekty stworzone specjalnie dla znajomych Joanny, często dopasowane do ich osobowości lub okazji. Każda rzecz to opowieść – o człowieku, o miejscu i o pasji do nici.
Urzecze (Łurzyce, Urzyce) – historyczny podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.*
Haft wilanowski z nadwiślanego Urzecza charakteryzuje się przede wszystkim kolorem i ściegiem. Wszystkie wzory wyszywane są czarną nitką i tylko jednym ściegiem, popularnie zwanym łańcuszkiem. Haft wilanowski występował przede wszystkim na przyramkach, mankietach lub falbankach kobiecych koszul. Wyszywano wzory o motywach roślinnych, często ułożonych w symetryczne układy. W formie bardziej rozbudowanej, określanej jako "drzewo życia" haft pojawiał się na chustach.
* Żródło WIKIPEDIA
* zdjęcie powyżej - strój z wystawy stałej w Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie