WYSZŁO SZYDŁO Z WORKA

czyli cała prawda o szyciu ręcznym.

Zapraszamy na wyjątkową wystawę ręcznie szytych woreczków, celebrującą 15-lecie warsztatowej działalności z igłą i nitką! Odkryj różnorodne techniki łączenia i zdobienia tkanin, w tym haft ludowy, sashiko czy paczwork.

Wystawa wpisuje się w nurt "slow sewing", promujący jakość, kreatywność i zrównoważony rozwój. Umiejętność ręcznego szycia to nie tylko praktyczna zdolność, ale także sposób na świadome tworzenie i radość z procesu twórczego.

W programie także warsztaty szycia woreczków – praktycznych, pięknych i zgodnych z duchem slow fashion!

WYSTAWA i WARSZTATY

WAWERSKIE CENTRUM KULTURY w Warszawie/ warsztaty 02.03.2025

DOM KULTURY KADR w Warszawie / warsztaty 04.2025

HAFTY LUDOWE

Woreczki z haftem regionalnym. Prezentowane woreczki ukazują piękno haftów ludowych z Kujaw, Puław i Mazowsza. Każdy wzór został osobiście zaprojektowany, nawiązując do tradycji danego regionu. Woreczki powstały z tkanin z odzysku – dawnych prześcieradeł, pościeli czy lnianych spodni – podkreślając ideę zrównoważonego rękodzieła i drugiego życia materiałów.

JAPOŃSKI HAFT SASHIKO

Woreczki ozdobione japońskim haftem sashiko nawiązują do tradycyjnej techniki dekoracyjnego przeszywania tkanin, wywodzącej się z Japonii. Sashiko, pierwotnie stosowane do wzmacniania i ocieplania ubrań, dziś jest cenione za swoje geometryczne wzory i minimalistyczne piękno. Prezentowane woreczki wykonane z tkanin z odzysku łączą estetykę dawnych japońskich rzemiosł z ideą świadomego tworzenia.

English Paper Piecing (EPP)

Woreczki ozdobione techniką English Paper Piecing (EPP) prezentują jedną z najstarszych metod patchworku, wywodzącą się z Anglii. EPP polega na ręcznym zszywaniu małych kawałków tkanin wokół papierowych szablonów, co pozwala uzyskać precyzyjne geometryczne wzory. Ta tradycyjna metoda, stosowana już w XVIII wieku, do dziś zachwyca swoją dokładnością i kunsztem. W prezentowanych woreczkach technika ta łączy historię z nowoczesnym podejściem do recyklingu tkanin, dając drugie życie materiałom z odzysku.

LINORYT i HAFT

Woreczki ozdobione techniką linorytu w połączeniu z haftem to unikalne połączenie grafiki i rękodzieła. Stemple wykonane dłutem tworzą charakterystyczne wzory, a detale zostały podkreślone kolorową nitką, dodając kompozycji głębi i wyrazistości. Ta technika łączy tradycyjne metody druku z subtelnym akcentem haftu, tworząc niepowtarzalne, artystyczne kompozycje na tkaninach z odzysku.

KUCHENNE MAKATKI

Woreczki inspirowane tradycyjnymi kuchennymi makatkami nawiązują do dawnych haftowanych dekoracji zdobiących wiejskie kuchnie. Charakterystyczne wyszywane napisy połączone z prostymi elementami graficznymi przypominają sentencje znane z makatek, niosąc ze sobą ciepło domowego rękodzieła. Haft wykonany klasycznym ściegiem sznureczkowym, najczęściej stosowanym w tradycyjnych makatkach, nadaje projektom autentyczny, nostalgiczny charakter.

AMERYKAŃSKI HAFT "chicken scratch"


Woreczki wykonane z tkanin w kratkę nawiązują do techniki haftu "chicken scratch", znanej również jako "gingham embroidery". Haft ten wywodzi się z Ameryki i zdobył popularność w XX wieku, zwłaszcza na wiejskich terenach, gdzie gospodynie domowe ozdabiały nim fartuchy i obrusy. Charakterystyczne przeszycia na tkaninie w kratkę tworzą delikatne, ażurowe wzory, przypominające koronkę. Ta prosta, a zarazem efektowna technika, pozwalała upiększać codzienne tekstylia przy minimalnym nakładzie materiałów, co czyniło ją niezwykle praktyczną i popularną w domowym rękodziele.

Drugie Życie Haftu

Stare, zapomniane obrusy, serwetki i kuchenne fartuszki, które straciły swoją świetność, zyskały nowe życie w formie ręcznie szytych woreczków. To, co kiedyś uznano za bezużyteczne – poplamione, przetarte tkaniny – stało się bazą do stworzenia unikalnych projektów. Joanna „Nitkomaniaczka”, odkrywając te materiały w second-handach, wydobyła z nich to, co najpiękniejsze – misternie wykonane hafty – i nadała im nową formę, zachowując ich historię i charakter. Każdy woreczek to opowieść o dawnym rękodziele i przykład świadomego tworzenia w duchu zero waste.