Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki

Kolekcja odzieży.

Projekt 𝐄𝐭𝐧𝐨 𝐒𝐳𝐚𝐟𝐚 𝐖𝐬𝐩ół𝐜𝐳𝐞𝐬𝐧𝐞𝐣 𝐁𝐲𝐝𝐠𝐨𝐬𝐳𝐜𝐳𝐚𝐧𝐤𝐢 to kolekcja odzieży z "szafy" zdobiona haftami inspirowanymi regionalnymi, charakterystycznymi dla województwa kujawsko - pomorskiego, haftami ludowymi. Do ozdobienia ubrań wykorzystane zostały motywy haftu Kujawskiego, Pałuckiego i Kaszubskiego - Szkoła Tucholska i Borowiacka.

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy.

Logo Miasta Bydgoszcz

WERNISAŻ wystawy Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki

Wernisaż odbył się 28 sierpnia 2024 roku.
Zdjęcia: Maria Nasalska [maria.nasalska]

Spotkanie z Panią Bogumiłą Błażejewską [Haft Kaszubski - Szkoła Borowiacka]

Kolejne spotkanie w Klub Haftu Miłośników Złotych i Bursztynowych Barw tym razem pod hasłem Haft Kaszubski Szkoła Borowiacka - spotkanie z Panią Bogumiłą Błażejewską. Pani Bogumiła pierwszego haftu nauczyła się od mamy a potem zwoje umiejętności zdobywała w czasie różnych kursów i wyszywając dla Cepelii. Była uczestniczką wielu wystawach i konkursach, gdzie zdobywała wiele nagród i wyróżnień.
Miałam okazję podpatrzeć jak Pani Bogumiła projektuje wzór Borowiacki, co było dla mnie wyjątkowo cennym doświadczeniem, podziwiałam przyniesione prace. Dziękuje Pani Bogumiło za wprowadzenie w tajniki haftu Borowiackiego.

Publikacja na temat projektu w Express Bydgoski

Cytując fragment: Pochodząca z Bydgoszczy Joanna Michalska wyszywa w każdej wolnej chwili, gdzie tylko się da. Efekty realizowanego przez nią projektu artystycznego "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki" będzie można podziwiać 29 sierpnia o godz. 18 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy podczas wernisażu wystawy podsumowującej projekt.
- Chcę zachęcić mieszkanki Bydgoszczy, by dały ubraniom drugie życie i lokalne hafty przeniosły na odzież, którą już mają - mówi Joanna Michalska, realizująca projekt "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki".

Express Bydgoski
Materiał przygotowała Małgorzata Pieczyńska

Spotkanie z Panią Henryką Derezińską [Haft Kujawski]

Spotkanie z wybitną hafciarką z Kujaw Panią Henryką Derezińską to przede wszystkim WIELKI PODZIW dla wykonanych przez Panią Henrykę prac! Wyjątkowa precyzja kładzionych nitek, przepiękne kompozycje i wzory wymagające ogromnego nakładu pracy! Przyglądając się im zapominałam o oddechu z zachwytu!
Pani Henryka to nie tylko wybitna hafciarka, ale osoba o wyjątkowych talentach! Przywitana zostałam przepysznym ciastem zrobionym przez Panią Henrykę, które oczywiście zostało podane na serwetkach z haftem kujawskim [strach było jeść, by nie ubrudzić takich dzieł :)] Pani Henryka zerknęła na moje hafty i z pedagogicznym podejściem - podpowiedziała co i jak warto poprawić nie zrażając mnie do wyszywania kolejnych wzorów 🙂 Wyjechałam od Pani Henryki z teczkami wzorów [prawdziwy skarb], które na wiele, wiele lat posłużą mi do tworzenia własnych kompozycji! Moja mama pochodzi z Ciechocinka, gdzie spędzałam swoje dzieciństwo. Haft kujawski jest mi szczególnie bliski ❤
Panie Henryko dziękuje serdecznie za spotkanie. Mam nadzieje, że kolejne przed nami ❤

Spotkanie z Izą, uczennicą Pani Czesławy Matwijów [Haft Pałucki]

Wyjątkowe spotkanie z Iza Nowicka-Piasecka ❤ rodowitą Pałuczanką ze Żnina. Iza jako dziewięciolatka uczęszczała kilka lat na kurs haftu do Pani Czesławy Matwijów. Udało się Izie zachować zeszyt z kursu a wraz z nim wiele informacji przekazanych od Pani Czesławy [urocza pamiątka <3] oraz to co najcenniejsze - nigdzie nie publikowane wzory haftów projektowanych przez Panią Czesławę! Prawdziwy skarb!

Spotkanie z Klubem Haftu Złotych i Bursztynowych Barw [Haft Kaszubski - Szkoła Tucholska]

W czasie kolejnego spotkania z hafciarkami haftu kaszubskiego - szkoła Tucholska - poruszyłyśmy temat starych muliny firmy Ariadna [ Ariadna 25 ] Panie podkreślają, że jest odczuwalna różnica pomiędzy mulinami produkowanymi współcześnie. Nić jest sztywniejsza i szorstka.
Spotkanie w Muzeum Borów Tucholskich i działającym tam Klubem Haftu Złotych i Bursztynowych Barw to kolejna dawka wiedzy i bardzo miło spędzony czas. To również ostatnia okazja, by po raz kolejny obejrzeć z bliska wystawę "Płótno, nici, dusza, dłonie ..." [ mogłabym ją oglądać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając nowy fragment] która w przepiękny sposób pokazywała dorobek twórczy tucholskich hafciarek.

Spotkanie z Panią Anią [Haft Kaszubski - Szkoła Tucholska]

Wspominam dziś spotkanie z haftem Kaszubskim szkoła Tucholska w Muzeum Borów Tucholskich i działającym tam Klubem Haftu Złotych i Bursztynowych Barw przy Pss Społem w Tucholi. To wyjątkowe miejsce i wyjątkowe Kobiety ❤ Udało mi się zobaczyć trwającą wystawę "Płótno, nici, dusza, dłonie ..." która w przepiękny sposób pokazywała dorobek twórczy tucholskich hafciarek. Sympatyczna Pani Anna Przytarska stworzyła przy mnie prosty wzór haftu a następnie z cierpliwością i wręcz wyjątkowym podejściem pedagogicznym wprowadziła w najtrudniejszy rodzaj ściegu - tak zwaną cegiełkę. Dziękuje Zespołowi Muzeum Borów Tucholskich za gościnność i zaproszenie. Nie mogę doczekać się naszego kolejnego spotkania ❤

Spotkanie z Panią Marią [Haft Pałucki]

Projekt 𝐄𝐭𝐧𝐨 𝐒𝐳𝐚𝐟𝐚 𝐖𝐬𝐩ół𝐜𝐳𝐞𝐬𝐧𝐞𝐣 𝐁𝐲𝐝𝐠𝐨𝐬𝐳𝐜𝐳𝐚𝐧𝐤𝐢 to przede wszystkim różne wzory haftów, ale to co dla mnie osobiście jest w nim najcenniejsze to SPOTKANIA z wyjątkowymi osobami ❤ Kilka dni temu miałam przyjemność poznać Panią Marię z miejscowości na Puławach, należącą do Koło Hafciarek przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu Kilkudziesięcioletnie doświadczenie w pracy z igłą i nitką, ogromna otwartość i wyjątkowa gościnność ❤ WIELKIE PODZIĘKOWANIA za spotkanie ❤
Dzięki uprzejmości Pani Maryli miałam okazje na żywo, z bliska zobaczyć konkursowe prace, jak i hafty wykonane na odzieży. Otrzymałam również przygotowaną próbkę, którą pod okiem Pani Maryli zaczęłam wyszywać. Mam nadzieje, że to nie było nasze ostatnie spotkanie.

Warsztaty z Haftem Kujawskim

Za nami spontaniczne spotkanie Bydgoskiego Klubu Nitkomaniaczek przy igle z nitką i hafcie kujawskim. I choć nasze spotkanie było bardzo krótkie to mam nadzieje, że udało mi się namówić Dziewczyny do podjęcia próby przeniesienia wzoru na jakiś ciuch i wyhaftowanie go do dnia wernisażu wystawy Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki.

Bydgoski Klubu Nitkomaniaczek

Warsztaty z Haftem Pałuckim

Spotkanie w kameralnym gronie miłośniczek igły i nitki a w tle #haftpałucki Dziewczyny z Bydgoskiego Klubu Nitkomaniaczek "testują" zaprojektowany przeze mnie wzór przenosząc go na swoje ubrania ❤ Być może uda się skończyć haft na czas i zobaczymy JE w czasie wernisażu Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki - WERNISAŻ Wystawy już w gotowych kreacjach ❤ Dziękuje Pani Honorato, Aniu, Wioleto, Ireno i Joanno za spotkanie!

Bydgoski Klubu Nitkomaniaczek